MayaHealth - Centar dobrih navika

Pozovi danas na:

060/402-61-92

Šta je i zašto se javlja vaginalna gljivična infekcija?

Gljivična infekcija genitalija pogađa veliki broj žena. Prema stručnjacima, procene pokazuju da će čak oko 75% žena imati gljivičnu vaginalnu infekciju u nekom trenutku svog života!
Ako se pitate sta je uzrok da se javi gljivična infekcija kod žena – odgovor je kandida.
Ovaj tip kvasca, koji izaziva vaginalnu gljivičnu infekciju, zapravo može biti potpuno bezopasan jer živi normalno u području genitalija, ali u nekom trenutku nivo kandide može da prevlada u odnosu na “dobre bakterije” vaginalne flore.
Dok gljivična infekcija genitalija zaista može biti veoma uporna i teži da se ponovo vraća – može prilično uspešno i da se tretira.
Kada je i pitanju gljivična infekcija lečenje možete da obavite sami kod svoje kuće, pomoću suplemenata, esencijalnih ulja, adekvatne ishrane i probiotika.


Šta je vaginalna gljivična infekcija?

Candida albicans je vrsta gljivice (kvasac) koja normalno živi u i na našem telu. Problem nastaje kada dođe do prekoračenja normalnog nivoa zastupljenosti ove gljivice, što je stanje poznato kao kandidijaza.

Dakle, vaginalna gljivična infekcija (vaginalna kandidijaza) je uzrokovana prenamnožavanjem kandide. To je vrsta vaginitisa, što znači upala ili infekcija vagine.

Kvantna medicina jedna je od najbrže rastućih medicinskih metoda u našem okruženju. Sve više lekara i zdravstvenih radnika prepoznaje prednosti i mogućnosti ove neinvazivne metode. Ukoliko vas zanima kako izgleda kvantni pregled i kako možete zakazati svoj termin u Centru dobrih navika, pročitajte blog koji se bavi temom -> kvantna medicina Beograd.

Neke žene se bore sa hroničnim bolom u predelu vulve, poznatim kao vulvodinija. Iako se ovo stanje može pogoršati gljivičnom infekcijom genitalija i često se pogrešno i smatra gljivičnom infekcijom – to je drugačije stanje koje uzrokuje crvenilo i peckanje u predelu vulve. Uzrok vulvodinije nije poznat, ali takođe postoje opcije lečenja.

Gljivična infekcija kod žena – simptomi

Gljivice naročito uspevaju u vlažnim uslovima, tako da su vlažni “pregibi” tela obično više podložni infekcijama, uključujući:

– usta i grlo

– genitalije

– ispod pazuha

– analno područje

– pupak

– nosna šupljina i oko nosa

– u ušima

– nokti

– između prstiju

– digestivni trakt.

Kada dođe do prenamnožavanja kandide u vagini, mogu se razviti simptomi vaginalne gljivične infekcije, uključujući:

– vaginalni svrab (ponekad veoma neprijatan i ozbiljan)

– vaginalni sekret koji je bele boje, gust, siraste koenzistencije i bez mirisa

– iritirana koža oko otvora u vagini (vulva i labija), crvenilo i otok

– može da se javi blago krvarenje

– vaginalni bol, naročito tokom odnosa ili tokom menstruacije

– bol tokom uriniranja.

Obično je gljivična infekcija kandida očigledna i donekle neprijatna, naročito ako se ne leči, a simptomi nastavljaju da se pogoršavaju. Problem predstavlja i to što gljivična infekcija teži da se proširi i na druge delove tela.

Šta je zapravo pravi i osnovni uzrok za pojavu vaginalne gljivične infekcije?

U bilo kom trenutku, milioni kvasaca (gljivica) žive unutar i na površini našeg tela. Procenjuje se da među ovim mikroorganizmima postoji nekoliko stotina različitih vrsta kvasaca, koji preovlađuju uglavnom na vlažnim mestima po celom telu. Dok većina kvasca uopšte ne predstavlja opasnost po vaše zdravlje, mali procenat kultura kvasaca je potencijalno štetan i sposoban da izazove infekcije.

Saznajte još: Kako se tretira vaginalna gljivična infekcija?

Dakle, šta je to što dovodi do toga da stvari krenu naopako i da se razvije infekcija?

Naime, novorođenčad se prvi put ”zarazi” gljivicom Candida albicans tokom porođaja, nakon što su došli u kontakt sa gljivicom od strane majke koja ima vaginalnu gljivičnu infekciju. Obično se to dešava tačno u trenutku rođenja ili, u nekim slučajevima, ubrzo nakon toga. Do trenutka kada beba bude stara oko 6 meseci, postoji šansa od 90% da je Candida albicans prisutna u njenom organizmu.

Kandida kvasac je u ovom trenutku obično bezopasan, iako imunološki sistem novorođenčeta još nije dobro razvijen, i dalje može da funkcioniše normalno i sprečava da kvasac previše raste i da se prenamnožava. U malom procentu slučajeva beba nije dovoljno jaka da kontroliše kandidu. Zbog toga, neka deca doživljavaju oralnu gljivičnu infekciju (mlečni sor).

Dakle, kada neko ima jak imuni sistem koji radi ispravno, on je u stanju da održi ravnotežu između svih različitih vrsta mikroba u svom telu, omogućavajući im da se bore protiv kandide na prirodan način.

“Dobre bakterije” su sposobne da balansiraju “loše bakterije” i gljivice, što znači da neće biti infekcija, poremećaja digestije itd. Na primer, jedan uobičajeni tip bakterija nazvan Lactobacillus acidophilus je normalno prisutan u vagini, gde sprečava prenamnožavanje drugih mikroorganizama, uključujući i kandidu.

Međutim, ova delikatna ravnoteža može lako biti narušena kada kvasac počinje brzo da raste i da se razmnožava.

U kojim situacijama se to dešava?

Ovo se može desiti nakon uzimanja antibiotika (koji uništavaju i neke od dobrih bakterija); zbog hormonskog disbalansa; tokom trudnoće ili usled određenih uslova koji omogućavaju rast kvasca.

Candida albicans i druge vrste kvasca u osnovi se stalno oslanjaju na izvore ishrane kako bi mogli da uspevaju i da se reprodukuju, a jedan izvor ishrane koji ih najviše hrani su bakterije unutar vašeg tela.

Šanse za razvoj gljivične infekcije genitalija su najveće:

– nakon tretmana antibiotikom

– tokom trudnoće (zbog visokih nivoa polnih hormona)

– kada neko ima hormonski disbalans, koristi hormonsku terapiju ili uzima kontraceptivne pilule

– nakon seksualnog odnosa

– kada neko ima poremećen imuni sistem (na primer, zbog autoimunog poremećaja ili virusa poput HIV-a)

– oko perioda menstrualnog ciklusa (infekcije se češće javljaju tokom nedelje pre menstruacije ili nakon ciklusa, pogotovo ako žena koristi tampone)

– kod ljudi koji imaju dijabetes koji nije kontrolisan

– zbog loše higijene, uključujući nečistu kožu ili nošenje vlažne, prljave odeće

Postoji najmanje šest drugih stanja i bolesti koje se mogu zameniti za gljivičnu vaginalnu infekciju, a oni uključuju:

– Polno prenosive bolesti kao što su hlamidija , trihomonijaza, herpes i genitalne bradavice. Ove infekcije mogu izazvati vaginalni sekret neprijatnog mirisa i svrab.

– Alergijske reakcije na proizvode za intimnu higijenu, sapun ili čak i novi deterdžent za pranje rublja.
– Nedostatak estrogena izaziva stanjivanje kože, što dovodi do suvoće vagine i svraba.

– Hemoroidi mogu takođe uzrokovati svrab u vaginalnoj oblasti.

– Ostala stanja kože

– Male posekotine.

Imajte na umu da je tokom menstrualnog ciklusa veća verovatnoća da ćete dobiti gljivičnu infekciju kandidu, jer menstrualna krv može povećati nivo pH u vagini i promeniti nivo hormona, omogućavajući brzom umnožavanju kvasca.

Gljivična infekcija lečenje

Danas postoji veliki broj tretmana za vaginalnu gljivičnu infekciju, uključujući supozitorije, anti-gljivične kreme i masti, koji su dostupni u apoteci u slobodnoj prodaji. U većini slučajeva, vaginalete ili krema sa antigljivičnim dejstvom uspešno smanjuju simptome infekcije.
Međutim, javlja se sledeći problem. Ako stavljate samo kreme i masti na površinu kože, ostaje vam veliki procenat kvasca koji se razmnožava ispod, dublje unutar tela. Ovo je jedan od razloga zbog kojih neke žene imaju različite oblike vaginitisa i vaginalnih gljivičnih infekcija iznova – jer ne ciljaju na celokupnu kandidu i ne prekidaju njen životni vek.

Оставите коментар

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *