MayaHealth - Centar dobrih navika

Pozovi danas na:

060/402-61-92

Uzroci i simptomi kandidijaze

Kandida je vrlo čest zdravstveni problem kod mnogih ljudi.
Tačno je da kandida normalno živi u i na telu, međutim, njena brojnost je u uslovima zdravlja uvek pod kontrolom.
Ipak, usled određenih uzroka i faktora rizika, može da se javi prenamnožavanje kandide i samim tim nastaje gljivična infekcija. Ukoliko se ne dijagnostikuje i ne leči na vreme, kandida može da se proširi i izazove ozbiljne zdravstvene probleme. Zato je neophodno da znate koji su to uzroci i faktori rizika za razvoj kandide, kao i da znate da prepoznate osnovne simptome kandide.
Simptomi kandide se često ignorišu, ne dijagnostikuju ili se pogrešno dijagnostikuju.
Odgovarajuća kandida ishrana može smanjiti i eliminisati kandidu i neprijatne simptome ove gljivične infekcije. Neke promene u ishrani bi trebalo da budu dugoročne.
Kandida ili kandidijaza je gljivična infekcija izazvana kvascima koji pripadaju rodu Candida. Postoji preko 20 vrsta Candida kvasaca koji mogu izazvati infekciju kod ljudi. Najčešća vrsta je Candida albicans, jednoćelijska gljivica, koja je inače normalno prisutna u genitalnom i crevnom traktu. Kandida u crevima je pod kontrolom dobrih crevnih bakterija. Kandida kvasac normalno živi na koži i mukoznim membranama bez izazivanja infekcije, ali prenamnožavanje ove gljivice može izazvati problematične simptome.

Kandida – faktori rizika

Neki faktori rizika za razvoj kandide uključuju:
– dijabetes
– neželjeni efekat usled tretmana za kancer
– neželjeni efekat tretiranja astme sa kortikosteroidnim inhalantima
– korišćenje kontraceptivnih pilula.

Kandida uzrok
Postoji oko desetak priznatih uzroka za prenamnožavanje kandide, uključujući sledeće:
– Loša ishrana
– Lekovi na recept, naročito antibiotici
– Konzumiranje alkohola
– Hormonska neravnoteža

– Neispravna voda
– Digestivni problem
– Stres
– Ekološko zagađenje i hemikalije
– Toksični metali i hemikalije iz hrane
– Oslabljen imuni sistem (kao što je u slučaju AIDS-a ili raka).

Antibiotici širokog spektra
Ponekad, antibiotici su potrebni da bi se borili protiv uporne bakterijske infekcije u organizmu. Problem sa antibioticima i sa njihovom zloupotrebom (koja izaziva razvoj otpornih sojeva bakterija na antibiotike) jeste što pored loših, ubijaju i dobre bakterije.
Dobre bakterije u našem organizmu su odgovorne za varenje i držanje kandide pod kontrolom. Nakon duge terapije antibioticima (ili višestrukih terapija u kratkom vremenskom periodu), ovi lekovi mogu izazvati prenamnožavanje kandide usled opadanja brojnosti dobrih bakterija koje inače drže kandidu pod kontrolom.

Kontraceptivne pilule

Za razliku od antibiotika, kontraceptivne pilule same po sebi ne uzrokuju direktno gljivičnu infekciju. Međutim, kada žena konzumira hranu bogatu rafinisanim šećerima i ima terapiju antibioticima, kontraceptivne pilule mogu negativno uticati na njen organizam, što dovodi do kandida infekcije.

Oralni kortikosteroidi
Ljudi koji tretiraju astmu sa kortikosteroidnim inhalantima imaju povećan rizik od razvoja kandide u ustima, što dovodi do prekomernog razmnožavanja kandide. Ukoliko se otkrije kandida u ustima, može se tretirati mućkanjem kokosovog ulja i 1-2 kapi esencijalnog ulja od karanfilića u ustima.
Tretman za kancer
Kandida može postati invazivna kod pacijenata sa rakom i predstavlja ozbiljnu komplikaciju. Hemoterapija i zračenje mogu raditi na ubijanju kancerogenih ćelija i tumora; međutim, ova terapija takođe ubija zdrave bakterije koje se prirodno bore protiv kandide.
Dijabetes
Kod dijabetesa tipa 1 ili tipa 2, nivo šećera u ustima i drugim mukoznim membranama je tradicionalno veći nego kod osoba bez dijabetesa. Budući da je kandida vrsta kvasca i da je šećer osnovna hrana kvasca, razumljivo je da oni sa dijabetesom imaju veći rizik za razvoj kandide.
Oslabljen imuni sistem
Svaka osoba sa oslabljenim imunim sistemom ima povećan rizik za kandida infekciju. Ova populacija uključuje bebe, malu decu, starije osobe, osobe sa dijagnozom HIV/AIDS-a i drugim inflamatornim i autoimunim bolestima.

Kandida simptomi
Ukoliko doživljavate neki od sledećih simptoma, moguće da se radi o kandida infekciji:
– Iscrpljenost
– Žudnja za slatkišima
– Loš zadah
– Bela prevlaka na jeziku
– Letargija
– Hormonska neravnoteža
– Bol u zglobovima
– Gubitak seksualnog nagona
– Hronični sinusni i alergijski problemi
– Digestivni problemi (gasovi i nadimanje)
– Slab imuni sistem
– Česte infekcije urinarnog trakta.

Ovo su samo neki od znakova da je prisutna gljivična infekcija, odnosno kandida. Simptomi se mogu pogoršati u vlažnim okruženjima ili tamo gde ima buđi, kao i nakon konzumacije hrane koja sadrži šećer ili kvasac.

Ukoliko se ne leči, kandida će oslabiti imuni sistem, omogućavajući tako da se razvije neko ozbiljnije oboljenje.

Čišćenje i uništavanje kandide – simptomi

Brzo uništavanje kandide u telu stvara metaboličku reakciju koja oslobađa preko 70 različitih toksina u vaše telo. Kada se primenjuje kandida ishrana, naročito prva faza čišćenja, takođe mogu da se jave ovi simptomi koji ukazuju na to da se ova gljivica čisti iz vašeg organizma.
Simptomi koji pokazuju da se kandida čisti i uništava uključuju:
– Glavobolja
– Umor
– Vrtoglavica
– Crevne tegobe, uključujući nadimanje, gasove, konstipaciju i mučninu
– Znojenje i groznica
– Sinusna infekcija
– Promene na koži (nije ograničeno na lice)
– Tipični simptomi poput gripa.

Ovi simptomi obično prolaze u roku od 7-10 dana. Kandida napušta vaše telo, a za samo nekoliko nedelja ćete uočiti povećanje energije i koncentracije, kao i olakšanje od drugih simptoma koje ste doživeli. Dakle, kada počnete da doživljavate ove simptome čišćenja kandide, to znači da ste na putu ka ozdravljenju.

Nakon što se simptomi povuku i kandida ishrana se završi, trebalo bi da nastavite da jedete hranu koja je bogata proteinima i povrće bogato vlaknima, kao i da nastavite da ograničavate unos žitarica, voća, šećera i visoko skrobnog povrća poput belog krompira.

Nastavite da konzumirate fermentisano povrće i kefir kako biste pomogli vašem telu da ostane u ravnoteži i da spreči ponovno prenamnožavanje kandide.

Ukoliko imate hronične ili neuobičajeno uporne kandida infekcije, konsultujte se sa svojim lekarom. To bi moglo da bude znak neke osnovne bolesti, kao što je dijabetes ili pak disfunkcije imunog sistema.

Оставите коментар

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *