MayaHealth - Centar dobrih navika

Pozovi danas na:

060/402-61-92

Kako se izboriti sa konstipacijom prirodnim putem?

Konstipacija ili zatvor znači da se pražnjenje creva odvija ređe nego normalno, pri čemu je pražnjenje teško ili bolno. Pritom, često se javljaju i simptomi kao što su napetost abdomena, nadutost i gasovi.

Najčešći uzroci konstipacije su loša ishrana bez vlakana, dehidracija, poremećaji štitne žlezde, stariji uzrast, sedentarni način života, lekovi i stres.

Kada je u pitanju pražnjenje creva prirodnim putem, najbolje je da znate koju hranu treba jesti, koju hranu treba izbegavati, koji suplementi pomažu, kao i vežbe koje mogu da naprave iznenađujuće razlike.

Prirodni lekovi protiv zatvora – koju hranu treba jesti?

Hrana bogata vlaknima: preporučujem da u svakodnevnu ishranu uključite hranu bogatu vlaknima kao što su sirovo voće i povrće, pasulj, orašasti plodovi, drevne žitarice i semena. Sledeće namirnice su neke od najboljih izvora prehrambenih vlakana: sve mahunarke, slatki krompir, jabuke, kruške, bobice, šljive, avokado, čia i laneno seme, 100% neprerađene žitarice, brokoli, kuvano povrće i tikve.

Zeleno lisnato povrće: zeleno povrće ne sadrži samo vlakna, ono je takođe dobar izvor magnezijuma koji može pomoći u poboljšanju zatvora. Budući da ima vrlo malo kalorija, ima visok sadržaj vode i bogat sadržaj hranljivih materija, idealno bi ih trebalo konzumirati svakodnevno.

Šljive i smokve: ovo voće je bogato vlaknima i ima laksativni efekat. Nekoliko ovih plodova na dan može pomoći da se oslobodite zatvora, ali generalno pazite da ne preterujete sa sušenim voćem jer sadrži izvesnu količinu šećera.

– Tople tečnosti: za razliku od vrlo hladnih napitaka, posebno kada se konzumiraju kao prva stvar ujutru, topli napici imaju tendenciju da stimulišu varenje. Probajte neki biljni čaj, toplu vodu sa limunom, kafu u umerenim količinama ili supu od kostiju.

– Voda i hidrirajuće tečnosti: vlakna zahtevaju vodu kako bi prošla kroz probavni sistem i kako bi formirala stolicu žitke konzistencije. Obavezno dodajte vlakna u svoju ishranu, malo po malo, kako bi se vaše telo naviklo na promenu.

Istovremeno povećajte unos vode, kako biste pomogli u apsorpciji i prolasku (posebno ako planirate da koristite suplemente vlakana).

Pijte po čašu vode svaka 2 sata dok uvodite više vlakana u svoju ishranu tokom dana.

Hrana koja može da izazove zatvor

“Prazne kalorije”: hranu koja ima veliku količinu kalorija, ali malo vlakana ili hranljivih materija, treba smanjiti ili eliminisati. To uključuje industrijske sireve, zaslađene žitarice, čips, brzu hranu, sladoled, obrađeno meso kao što su hladni naresci, viršle, paštete i smrznuta hrana sa visokim sadržajem natrijuma.

– Pržena hrana: trans-masti (obično se nalaze samo u prženoj hrani, brzoj hrani i dr.) usporavaju vreme prolaska stolice kroz creva i ometaju normalan tok varenja.

– Alkohol: pošto povećava proizvodnju urina i gubitak tečnosti, alkohol je težak za probavni sistem i može da učini da zatvor bude teži. Da biste sprečili dehidrataciju, konzumirajte alkohol samo u malim do umerenim količinama i istovremeno pijte puno vode.

– Pasterizovani mlečni proizvodi: mnogi ljudi su netolerantni na laktozu i mogu iskusiti zatvor zbog prekomerne potrošnje mlečnih proizvoda.

– Rafinisano brašno: rafinisano brašno po prirodi ne sadrži vlakna i stoga ne pomaže kod zatvora.

– Kofein: ima različite efekte na varenje u zavisnosti od osobe. Za neke, kofein može izazvati povećanu proizvodnju urina i ponekad pogoršati osećaj anksioznosti i konstipacije – što su sve simptomi predoziranja kofeinom.

Za druge ljude, pomaže u poboljšanju rada creva stimulišući kontrakcije mišića. U svakom slučaju, samo se trudite da pijete kafu u umerenim količinama. Isto tako, konzumirajte dovoljno drugih hidratantnih tečnosti tokom dana kako biste nadoknadili dehidraciju zbog gubitka tečnosti.

Suplementi koji pomažu da se oslobodite zatvora

– Proklijalo čia seme i laneno seme: bogato vlaknima i zdravim mastima, plus pomaže apsorpciju vode. Laneno ulje posebno pomaže u “podmazivanju” debelog creva. Konzumirajte oko 2-3 kašike semena svakodnevno sa vodom, kozjim jogurtom ili biljnim mlekom i razmislite o tome da dnevno uzmete 1 kašiku ulja od lanenog semena.

– Ljuske psilijuma: bogate vlaknima i korisne za formiranje stolice. Kada se kombinuju sa vodom ili drugom tečnošću, ljuske psilijuma bubre i proizvode više mase, što stimuliše creva da se kontrahuju, a pomažu i da se ubrza prolaz stolice kroz digestivni trakt. Za odrasle i decu stariju od 12 godina – popijte mešavinu jedne kašike ljuski psilijuma u čaši vode ili tečnosti, jednom dnevno.

– Ulje jetre bakalara: tradicionalni lek za pražnjenje creva prirodnim putem, koji se koristi odmah nakon buđenja. Uzimajte 1 supenu kašiku ulja od  jetre bakalara ili ulja lanenog semena pomešanu sa čašom svežeg soka od šargarepe, kako biste stimulisali pražnjenje creva.

– Vlakna jabuke: jabuke (i kruške) sadrže poseban tip vlakana zvanih pektini. Pektin je nerastvorljivo vlakno koje pomaže stolici da postane “krupna”, omogućavajući joj da lakše prođe kroz digestivni sistem. Konzumirajte oko 1-2 kašičice vlakana dva puta dnevno.

– Magnezijum: Magnezijum poboljšava pokretljivost creva. Dodajte ovaj suplement polako i izbacite ga ako prouzrokuje dijareju. Uzmite oko 250 miligrama 2–4 puta dnevno.

– Probiotici: održavanje zdravog intestinalnog trakta je ključno za izbegavanje probavnih problema. Uzmite probiotski suplement koji sadrži najmanje 15 milijardi “živih i aktivnih” organizama.

– Sok od aloe vere: pomaže u smanjenju upale i poboljšava učestalost pokreta creva. Uzmite 1/4 šolje ovog soka dva puta dnevno, kako biste iskoristili blagodeti koje ova biljka ima na sistem organa za varenje, kao i na organizam uopšte.

Šta još pomaže da se spreči konstipacija?

– Vežbanje: fizička aktivnost pospešuje mišićnu aktivnost u crevima, pa pokušajte da imate više pokreta i formalnih vežbi većinu dana u nedelji. Vežbanje može biti posebno korisno ujutro za probavni sistem. Lagane vežbe takođe mogu podržati funkciju creva, uključujući istezanje, hodanje, trčanje, jogu, plivanje ili ples.

Upravljanje i smanjenje stresa:  stres je jedan od izazivača zatvora. Načini za ublažavanje stresa uključuju: jogu ili istezanje, meditaciju, molitvu, boravak na otvorenom, čitanje ili pisanje dnevnika, vežbanje, toplu kupku i upotrebu opuštajućih eteričnih ulja.

Biofeedback: ova popularna praksa podrazumeva rad sa terapeutom koji koristi uređaje koji će vam pomoći da naučite da se opustite i zategnete određene delove tela na zahtev, naročito stegnute mišiće koji se mogu napeti kada ste pod stresom. Učenje opuštanja mišića u karlici može vam pomoći da lakše praznite creva kada dođe vreme za odlazak u toalet.

Konvencionalno lečenje zatvora

Najčešći načini za ublažavanje konstipacije su uzimanje suplemenata vlakana i upotreba laksativa bez recepta.

Iako laksativni čajevi, rastvori i tablete mogu privremeno da pomognu da se oslobodite zatvora, takođe mogu biti prejaki i izazvati mnoge neželjene efekte! Mnogo sigurniji način za kontrolu konstipacije je kroz „ prirodne laksative “ kao što su vežbanje, zdrava ishrana i smanjenje stresa.

Laksativi su veoma opasni kada se koriste kao tehnika “pročišćavanja” creva ili se uzimaju prečesto.

Zdravstveni problemi povezani sa zloupotrebom laksativa uključuju:

– dehidraciju (gubitak tečnosti)

– disbalans elektrolita

– promene kiseline/alkalne baze

– nemogućnost proizvodnje dovoljno digestivnih enzima

– edem (zadržavanje vode)

– vrtoglavicu i omamljenost

– oštećenje debelog creva i organa za varenje

– naizmenična dijareja i konstipacija

– komplikacije sa kardiovaskularnim sistemom.

Stoga, u cilju bezbednog i efikasnog tretmana konstipacije, uvek preporučujem prirodna rešenja, koja gotovo uvek daju odlične rezultate.


*************

Rezervišite svoj termin za kvantnu analizu funkcionalnog statusa celog organizma po promotivnoj ceni od 5 790 din u Centru dobrih navika i   unapredite zdravlje svog sistema organa za varenje kroz individualne, precizne i praktične savete prilagođene delikatnim potrebama vašeg organizma.
Zakazivanje je obavezno, od ponedeljka do petka od 09h do 19h i subotom od 09h do 12h, na broj telefona 0644026192 ili putem email-a centardobrihnavika@gmail.com.


Hvala vam što brinete o svom zdravlju!

Оставите коментар

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena *