Osećaj nadimanja, osećaj nelagodnosti unutar čitavog digestivnog sistema, pojava gasova, problemi sa kožom, pojava glavobolja ili pak pojava hronično i naizgled bezrazložno prisutnog umora, samo su neki od simptoma koji u organizmu mogu nastati i koji se mogu razviti kao posledica konzumiranja određene grupe namirnica.
Postoji više različitih grupa namirnica koje, kada se unesu u organizam određene osobe, mogu postati „okidač“ za nastanak i razvoj različitih oblika negativnih reakcija organizma, koje mogu varirati od veoma blagih reakcija, pa sve do onih veoma intenzivnih i krajnje nelagodnih.
Ukoliko se, u potrazi za okidačima simptoma podvrgnete testu intolerancije na hranu, može se dogoditi da rezultati testiranja ne budu dovoljno precizni i pouzdani, kao i da se razlikuju od ustanove do ustanove.
Zato, kako biste precizno i pouzdano ustanovili koju konkretno namirnicu ili grupu namirnica treba da izbegavate u ishrani, razmotrite sprovođenje sistema eliminacije u ishrani.
Kako je koncipiran i kako treba sprovesti sistem eliminacije u ishrani?
Sistem eliminacije u ishrani koncipiran je tako da traje ukupno 21 dan i podrazumeva ishranu iz koje su izbačene namirnice koje se svrstavaju u pet osnovnih grupa prehrambenih alergena.
U tih pet osnovnih grupa prehrambenih alergena, konkretno spadaju mleko i mlečni proizvodi, soja i proizvodi od soje, namirnice koje u svom sastavu sadrže gluten, zatim orasi i namirnice koje u bilo kojoj koncentraciji sadrže orahe i na kraju jaja i namirnice koje u bilo kojoj koncentraciji u svom sastavu sadrže jaja.
Dakle, kada odlučite da sprovedete sistem eliminacije ishrane, potrebno je da istovremeno prekinete konzumiranje namirnica koje pripadaju gore pomenutim grupama namirnica.
Prekid konzumiranja takvih namirnica, treba da bude kontinuiran kroz period od 21 dan.
Taj vremenski period, potreban je i dovoljan je da iz vašeg organizma nestanu sva antitela koja su stvorena kao proizvod reakcije organizma koja je posledica konzumiranja određene vrste prehrambenih alergena.
Ukoliko za 21 dan počnete da se osećate primetno bolje i ukoliko primetite da više nemate nadimanje, osećaj neprijatnosti u digestivnom sistemu, gasove, glavobolje, niti osećaj hronično izraženog umora, to znači da je na prethodno stvaranje nekog od takvih simptoma direktno uticalo to što ste konzumirali neku od namirnica koje trenutno ne konzumirate.
Kako biste mogli da ustanovite o kojoj konkretno namirnici, odnosno grupi namirnica je reč, sledeće što je potrebno da uradite, jeste da 22. dana, dakle dan nakon što ste sproveli sistem eliminacije ishrane, postepeno u svoju ishranu počnete da uvodite namirnice koje ste izbacili.
Prvo, u ishranu vratite mleko i mlečne proizvode. Zatim, nakon dva dana u ishranu vratite i soju i namirnice koje u svom sastavu sadrže soju.
Kada prođe dva dana kako ste u ishranu vratili soju i najmirnice koje sadrže soju, u ishranu vratite i namirnice koje sadrže gluten.
Nakon dva dana, u ishranu vratite i orahe i namirnice koje u svom sastavu sadrže orahe, a nakon još dva dana u ishranu vratite i jaja i namirnice koje u svom sastavu sadrže jaja.
Onoga trenutka kada u toku ponovnog uključivanja neke od navedenih vrsta namirnica ili grupa namirnica ponovo počnete da osećate simptome kao što su nadutost, osećaj neprijatnosti u digestivnom sistemu, gasovi, glavobolja ili hroničan umor, to treba da shvatite kao jasan i pouzdan pokazatelj da vam upravo ta namirnica ili grupa namirnica ne odgovara i da ubuduće treba da je isključite iz svoje ishrane, ovoga puta na duži vremenski period.
Napomena: sistem eliminacije u ishrani ne bi trebao da se primenjuje bez nadzora lekara, ukoliko osoba boluje od hroničnih bolesti kao što su diabetes melitus, arterijska hipertenzija, poremećaj funkcije štitne žlezde i autoimune bolesti.